جراحی ها
لوزه

۰۱- لوزه کامی و لوزه سوم چیست؟
۰۲- چگونه لوزه عفونت می‌کند؟
۰۳- علایم عفونت لوزه
۰۴- در چه مواردی لوزه‌ها باید عمل شوند؟
۰۵- سن عمل لوزه
۰۶- آیا عمل لوزه ریسک دارد؟
۰۷- نوع بیهوشی جهت عمل لوزه
۰۸- برنامه غذایی بعد از عمل
۰۹- مراقبت‌های بعد از عمل
۱۰- احتمال خونریزی بعد از عمل
۱۱- ویزیت بعد از عمل
۱۲- آیا لوزه عمل شده مجددا می‌تواند رشد کند؟

tonsil

لوزه کامی و لوزه سوم چیست؟
لوزه کامی و لوزه سوم از بافت‌های لنفاوی تشکیل شده‌اند. در نوزاد تازه متولد شده به علت وجود ایمونوگلوبین که از مادر به نوزاد انتقال یافته لوزه‌ها کوچک می‌باشند. در سنین ۴ – ۵ سالگی به علت عفونت لوزه‌ها بزرگ می‌شوند ولی در سنین بالاتر تمایل به کوچک شدن دارند. بزرگی لوزه در کودکان باعت مشکل تنفسی و عفونت گوش‌ها و سینوزیت می‌شود. در کودکانی که این مشکل را دارند افت شنوایی – خروپف - تنفس دهانی - سرفه‌های شبانه - آب ریزش بینی - نامرتب رشد کردن دندان‌ها - رشد ناهمگون فک و صورت - خوب صحبت نکردن - روماتیسم و بیماری قلبی می‌تواند دیده شود.

چگونه لوزه عفونت می‌کند؟
عفونت مکرر لوزه‌ها باعث بزرگی آنها می‌شود. وقتی لوزه‌ها عفونی شوند بزرگ شده و پس از درمان مناسب کوچک می‌شوند. موقع عفونت گاهی فقط کمی قرمزی روی لوزه‌ها دیده می‌شود و گاهی روی لوزه با یک طبقه زرد رنگ پوشیده می‌شود. برای تشخیص بیمار باید توسط متخصص گوش، حلق و بینی ویزیت شود.

علایم عفونت لوزه
گلو درد - مشکل در بلع - احساس خفگی – تب - بی حالی - بوی بد دهان - بزرگ شدن غدد لنفاوی گردن - تغییر در صدا می‌توانند از علایم عفونت لوزه باشند.

در چه مواردی لوزه‌ها باید عمل شوند؟
وقتی بیمار از معالجه دارویی نتواند فایده ببرد باید عمل جراحی برایش در نظر گرفته شود. در موارد زیر عمل جراحی برای بیمار مفید خواهد بود:
- نفس تنگی ناشی از بزرگی لوزه
- عدم رشد کافی کودک ناشی از بزرگی لوزه
- وجود آبسه اطراف لوزه
- ناهنجاری در رشد فک ناشی از بزرگی لوزه
- عفونت مکرر لوزه (بیش از ۴ بار در سال)
- وجود بیماری دیفتری
- بیماری دریچه قلب
- وجود مایع در گوش میانی

سن عمل لوزه
معمولا این عمل جراحی برای کودکان ۴ – ۵ ساله انجام می‌شود ولی محدودیت سنی ندارد و در صورت نیاز می‌توان لوزه بزرگسالان را هم عمل کرد.

آیا عمل لوزه ریسک دارد؟
ریسک عمل لوزه بسیار پایین می‌باشد. از هر ۱۴ هزار بیماری که مورد عمل لوزه قرار می‌گیرند فقط یک نفر دچار عوارض بیهوشی و یا عمل می‌شود.

نوع بیهوشی جهت عمل لوزه
در کودکان عمل لوزه حتما باید زیر بیهوشی عمومی انجام شود. اما در افراد بالای ۱۸ سال می‌توان از بیحسی موضعی نیز استفاده کرد. شخصا با توجه به اینکه زیر بیهوشی عمومی هم بیمار راحت است هم جراح می‌تواند عمل را راحت‌تر انجام دهد برای بزرگسالان هم بیهوشی عمومی را توصیه می‌کنم.

برنامه غذایی بعد از عمل
شخص عمل شده مواد غذایی سفت – گرم - خیلی سرد و پرادویه نمی‌تواند مصرف کند. مواد غذایی ولرم و نرم را باید ترجیح دهد. ۵ – ۶ ساعت پس از عمل هر چقدر که دوست دارد می‌تواند بستنی ساده - نرم و پاستوریزه بخورد و یا آب خنک بنوشد. رژیم غذایی به ترتیب زیر اجرا شود:
روز اول: یک لیوان شیر و یا دوغ بدون گاز
روز دوم: چای سرد – شیر – دوغ – ماست - آب میوه - شیر برنج
روز سوم: به رژیم فوق سوپ ولرم - تخم مرغ عسلی - بیسکویت خیس شده درون چای اضافه شود.
روز چهارم: به رژیم فوق پوره سیب زمینی – ماکارونی - تیلیت آبگوش اضافه شود.
روز پنجم: به رژیم فوق کباب کوبیده و سبزیجات اضافه شود.
از روز ششم تا دو هفته غذاهای آبکی و نرم بیمار مصرف کند و از هفته سوم دیگر رژیم غذایی ندارد.

مراقبت‌های بعد از عمل
بیمار نمیتواند تا ۴ – ۶ ساعت بعد از عمل از تغذیه از راه دهان را شروع کند. در این مدت در صورت نیاز به بیمار سرم داده می‌شود. پس از عمل درد گلو و گوش دیده می‌شود که به مرور برطرف خواهد شد. روز عمل یا فردای عمل مدفوع بیمار می‌تواند سیاه رنگ باشد که این به علت خونی است که حین عمل قورت داده و یا بیمار می‌تواند به رنگ قهوه‌ای تیره استفراغ نماید، نگران نباشید. داروهای تجویز شده را بیمار مصرف کند. در حین بهبودی در محل عمل پوشش سفید رنگی دیده می‌شود که این یک امر طبیعی است و عفونت نیست.

احتمال خونریزی بعد از عمل
در ۲۴ ساعت اول بعد از عمل به علت زور زدن هنگام به هوش آمدن، به زحمت سرفه کردن و افزایش فشار خون می‌تواند خونریزی لوزه دیده شود. ۷ – ۱۰ روز پس از عمل هم خونریزی لوزه می‌تواند دیده شود در این صورت با پزشک تماس گرفته و بیمار چیزی نخورد فقط اگر می‌تواند با آب خیلی سرد قرقره کند.

ویزیت بعد از عمل
۴ – ۶ هفته پس از عمل ویزیت بیمار لازم می‌باشد.

آیا لوزه عمل شده مجددا می‌تواند رشد کند؟
خیر، لوزه برداشته شده دیگر رشد نخواهد کرد. فقط در بعضی از موارد اگر در حین عمل کمی از لوزه باقی مانده باشد باقی مانده لوزه می‌تواند رشد کند.

Designed by Pharax - © 2015